Local

2013 Office for the New Evangelization of Youth and Young Adults (ONE) Awards

by
5/10/2013

YOUTH MINISTRY

Middle School Students

St. Dominic Savio Award

Lauretta Grant, St. Christine, Marshfield

Tracy Neville, St. Francis, Braintree

Nicholas O'Brien, Our Lady of Lourdes, Brockton

Rachel Poz, Our Lady of Lourdes, Brockton

Emily Tan, St. Christine, Marshfield

High School Students

Discipleship Award

John Campbell, St. Catherine, Norwood

Nicholas Colon, St. Edith Stein, Brockton

Adele Correia, Christ the King, Brockton

Kayleigh Culhane, St. Catherine, Westford

Joseph Finn, St. Joseph, Malden

Erin Garrity, Immaculate Conception, Weymouth

Rebecca Golding, Our Lady of Lourdes, Brockton

Madison Hill, St. Francis, Braintree

Samantha Hill, St.Francis, Braintree

Elizabeth Landry, St. Mary, Franklin

Brianna Maggio, Sacred Heart, Lynn

Megan McGrath, St. Catherine, Westford

Patrick Morin-Plante, St. Mary High School, Lynn

Alissa O'Hare, St. Christine, Marshfield

Dewey Robinson IV, Our Lady of Hope, Ipswich

Christine Smith, St. Christine, Marshfield

Nick Stanley, St. Mary High School, Lynn

Edward Tan, St. Christine, Marshfield

Francesca Valeri, St. Mary High School, Lynn

Cardinal's Award

Patrick Barceleau, St. Mary High School, Lynn

Dan DeBenedictis, St. Joseph, Wakefield

Peter Fidrych, St. Catherine, Westford

Kelly Harrington, Nazareth Academy, Peabody

Ryan Plunkett, St. Francis, Braintree

Nicholas Walsh, St. Catherine, Westford

Adults Serving Youth

Light of the World Award

Loreta Borneo, Sacred Heart, Quincy

Antonia Garcia, St. Mary, Lawrence

Cara Gardella, St. Timothy, Norwood

Nelda Jardon, Our Lady of Lourdes, Brockton

Christine Landry, St. Mary, Franklin

Catherine McCabe, Immaculate Conception, Weymouth

Manuel Paradela, Sacred Heart, Roslindale

Ronna Petrilli, St. Francis, Braintree

Josephine Roffi, St. Anthanasius, Reading

John Silva, St. Anthanasius, Reading

Patti Sprague, St. Joseph, Kingston

Joan Stafford, St. Mary, Foxborough

Dominic Stedman, St. Mary High School, Lynn

St. Elizabeth Ann Seton Award

Mary Driscoll, Malden Catholic High School, Malden

Lisa Fasano, St. Mary of the Hills School, Milton

Jane Howard, Our Lady of Hope, Ipswich

St. Don Bosco Award

Father Brian Flynn, St. Mary, Lynn

CATHOLIC SCOUTING

Youth

Pillar of Faith Award

Hillary Waite, St. Cecilia, Ashland

Adults Serving Girl Scouts

St. Elizabeth Ann Seton Medal

Father James DiPerri, Our Lady Comforter of the Afflicted, Waltham

Sister Kathleen Moran, CSJ, St. Luke, Belmont

Father Gerald Petringa, St. Luke, Belmont

Adults Serving Boy Scouts

Bronze Pelican Award

Kate Anderson, St. Thomas Aquinas, Bridgewater

James Burke, St. Clare, Braintree

Joyce Rudolph, Old South Congregational Church, Weymouth

James Quinn, Holy Redeemer, Merrimac

Susan Werner, Holy Ghost, Whitman

YOUNG ADULT MINISTRY

Young Adults

Bl. Pier Giorgio Frassati Award

Justin Bell, LaVallee's Fasting Breads, Waltham

Amy Gribaudo, St. Catherine, Norwood

Chris Oravetz, TINE, Brighton and Pure in Heart, Boston

John Spadaccini, St. Clement Shrine, Boston

Ann Marie Warner, St. Joseph, Needham and Pure in Heart, Boston

Michael Zimmerman, St. John Seminary, Brighton

Adults Serving Young Adults

Bl. John Paul II Award

Father Daniel Moloney, St. Columbkille, Brighton

ARCHDIOCESAN MINISTRY

Adult Serving One

Norm Plante Award

Victor Melo, St. Patrick, Lowell