Local

2014 Youth Ministry Award Recipients

by
5/2/2014

Youth Ministry

Middle School

St. Dominic Savio

Joseph Adams, St. Christine Parish, Marshfield

Sarah Creedon, St. Christine Parish, Marshfield

Grace Fallon, St. Michael Parish, North Andover

Margaret Guggenberger, St. Michael Parish, North Andover

Elizabeth Hoffman, St. Adelaide Parish, Peabody

Kendra Keelan, Our Lady of Fatima Parish, Sudbury

Robert Suriel, Sacred Heart Parish, Roslindale

High School

Discipleship

Elizabeth (Izzi) Alesse, St. Julia Parish, Weston

Daniel Arthur, St. Christine Parish, Marshfield

Courtney Brummett, Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Ariadne Caballero, Sacred Heart Parish, Newton

Connor Campbell, St. Mary Parish, Winchester

Alycia Carney, Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Eduardo Castillo-Lares, St. Julia Parish, Weston

Amelia Collymoire, St. Athanasius Parish, Reading

Cristian Corriea, St. Patrick Parish, Natick

Catherine Creane, St. Mary Parish, Winchester

Kimberly Cronin, St. Jude Parish, Norfolk

Katherine Dormady, St. Mary Parish, Quincy

Declan Ewanouski, St. Julia Parish, Weston

Amelia Fuss, Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Kelsey Gallagher, Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Abigail Harnois, St. Catherine of Siena Parish, Norwood

Matthew Howe, St. Patrick Parish, Natick

Andrew Keyes, St. Christine Parish, Marshfield

Jin Young Kim, St. Joseph Prep, Brighton

Kevin Manning, St. Joseph Parish, Wakefield

Jobelle Manuel, Sacred Heart Parish, Roslindale

Faith Martin St. Christine Parish, Marshfield

Akua Okyere, St. Joseph Prep, Brighton

Callie Ostrowski, St. Mary Parish, Franklin

Julia Palmerino, Our Lady of Fatima, Sudbury

Nathan Terry, St. Athanasius Parish, Reading

Cardinal

Nicholas Anderson, St. John the Evangelist Parish, N. Chelmsford

Brendan Duhamel, St. Elizabeth of Hungary Parish, Acton/Boxboro

Katie Fair, St. Patrick Parish, Natick

Colleen Griffin St. Elizabeth of Hungary Parish, Acton/Boxboro

Myrna Lyncee, Christ the King Parish, Brockton

Myrria Lyncee, Christ the King Parish, Brockton

Sarah Smith, St. Joseph Prep, Brighton

Caroline Sullivan, Ursuline Academy, Dedham

St. Timothy

Sean Cote, St. Margaret Mary Parish, Westwood

Allegra Egizi, St. Mary Star of the Sea Parish, Beverly

Jaclynne Nader, Ursuline Academy, Dedham

Adults Serving Youth

Light of the World

Juliet Austria, Filipino Apostolate, Quincy

Bob Beechin, St. John the Evangelist Parish, N. Chelmsford

Sue Beechin, St. John the Evangelist Parish, N. Chelmsford

Maureen Bradley, Our Lady of the Assumption Parish, Marshfield

Caitlin Drummey, St. Catherine of Siena Parish, Norwood

Michael Drummey, St. Catherine of Siena Parish, Norwood

Fatima Houchens, Filipino Apostolate, Malden

Nenita Jacildo, Filipino Apostolate, Quincy

Paul Karash, St. Julia Parish, Weston

Paul Logan, Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Jeffrey Pagulong, Filipino Apostolate, Malden

Artemio Purugganan, Sr., Filipino Apostolate, Malden

Barbara Smith, St. John the Evangelist Parish, N. Chelmsford

Rita Toscano-Coray, St. Athanasius Parish, Reading

St. Elizabeth Ann Seton

J. Kenneth Foscaldo, St. Margaret Mary Parish, Westwood

Jim Vaccarino, St. Timothy Parish, Norwood

Joseph Webb, St. Patrick Parish, Natick

Bill Conley, St. Margaret Mary Parish, Westwood

Denise Raftery, St. Margaret Mary Parish, Westwood

Joseph Repetto, St. Mary of the Assumption, Dedham

Deidre Sullivan, St. Mary of the Assumption Parish, Dedham

St. Don Bosco

Father Albert Stankard, St. Stephen Parish, Framingham

Catholic Scouting

Youth

Pillar of Faith

Brenna Abbott, St. Cecilia Parish, Ashland

Nicholas Chase, Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Timothy Jeanjaquet, Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Andrew McCabe, Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Alvin Schneider Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Adults Serving Girl Scouts

St. Elizabeth Ann Seton Medal

Marianne Gilligan Holy Family Parish, Rockland

Adults Serving Boy Scouts

Bronze Pelican

Father Marc Bishop, St. Rita Parish, Lowell and St. Marguerite D'Youville Parish, Dracut

Laura Faubert-Schneider, Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Ned Judge, St. Marguerite D'Youville Parish, Dracut

Patrick Lynch, St. John the Baptist Parish, Peabody

Catherine McCabe, Collaborative of Immaculate Conception Parish and St. Jerome Parish

Shawn Santerre, St. John the Baptist Parish, Salem

St. George Award

John Cuddy, St. Patrick Parish, Lawrence

Candice Martell, St. Blaise Parish, Bellingham

CYO

Adults Serving Youth

CYO Hall of Fame

Karen Lenehan, St. Mary Parish, Melrose

Patrick Morganelli, St. Jude Parish, Norfolk

St. Sebastian Award

Leo Cooney, St. Denis Parish, Westwood

James Hickey, St. Mary Parish, Franklin

Rick Schultz, St. Catherine of Siena Parish, Norwood

Young Adult Ministry

Young Adults

BL PJ Frassati

Chris Bae, St. John's Seminary, Brighton

Tommy Heyne, St. Paul Parish, Cambridge

Fernando Limbo, St. Clement's Eucharistic Shrine/Pure in Heart

Jacqueline Zuppe, St. Clement's Eucharistic Shrine/Pure in Heart